YOGA İÇİN ENGEL YOK…

Hafta sonu fiziksel engelli arkadaşlarla yoga yaptık. İlk başta ben ve yardımcılarım biraz tedirgin olmamıza rağmen, yoganın verdiği hissiyat çok etkileyiciydi… Yoga tüm kaygıyı, tedirginliği silip atıyor. Hele ki kendiyle, bedeniyle barışık engeli ne olursa olsun kişilerle çalışmak çok keyifliydi.

Bilinçli, bazen de bilinçsiz olarak yollar bizi bir yerlere getirir. Bazen yolun kendisi ve yolda yaşadıklarımız öğretici olur, bazen de yollarda tanıştığımız insanlar… Hiçbir şeyin tesadüf olmadığına inananlardanım. Ve bu özel insanlarla tanışmak ve yoga yapmak benim için tarifsizdi.

Yoga yol gösterir. Göremesen de, duyamasan da, yürüyemesen de…

Yoganın birlik, bütünlük demek olduğunu biliyoruz. Bu buluşma, ruh, zihin ve beden bütünlüğü ile renk, dil, din ve ırk ayrımı olmadan, hatta bedensel yetersizliklerin bile yoga yolunda hoşgörü ile karşılandığını görmek, yoganın birlik halini ve ayrımcılık olmadığını en güzel şekilde bizlere kanıtladı…

Önemli olan fizikteki engel değil zihindeki engeldir. Zihin olarak ne kadar esnek ve açıksak, bedenimizdeki engel yogaya engel değildir…

Fiziksel engeli olanların yapabileceği tabii ki çok sayıda farklı fiziksel aktivite vardır. Yoga, gerginlik, konsantrasyon ve meditasyon yoluyla fiziksel engellilere yardımcı olabilir. Fiziksel bir sakatlık, yapılacak yoga etkinliğine kesinlikle engel olamaz. Sporu daha açık ve daha zengin bir şekilde görmemize izin veren bazı disiplinler vardır. Yoga, konsantrasyon, nefes alma ve fiziksel çabayı birleştiren herkes için bir disiplindir. Engellilerle yoga, bunu yapar. Engelliler için uyarlanmış bu yoga pozlarını uygulayarak, başarılı bir şekilde devam ettirerek zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu diğer tüm yogilerin yaptığı gibi rahatlatabilir, esnetebilir ve uyumlu hale getirebilirsiniz.

Yoga yapmanın asıl yararı size tam olarak neyi yapabileceğinizi göstermesi, daha güçlü, daha esnek olmanıza ve kendinizi ve bedeninizi kabul etmenize yardımcı olmasıdır. Yoga, durumundan bağımsız olarak, herkesin yapabileceği tam bir disiplindir. Engelliler için yoga, birçok farklı hedefe ulaşmamıza yardımcı olabilir. Vücudumuz, aklımız ve ruhumuz kusursuz bir uyum içinde çalışırken, hiçbir şey bizi durduramaz. Önce imkânsız görünen duruşlar, zaman içinde günlük yoga rutininizin bir parçası olacaktır. Yoga, genellikle meditatif ve yavaş bir işlem olduğundan, vücuttaki kan dolaşımını artırır ve düzenler. Zihinsel olarak da, motivasyon, odaklanma ve dikkat düzeylerinin artmasına neden olur.

YOGA İÇİN ENGEL YOK…

 

Bkz. ENGELSİZ YOGA…

Anahtar terimler:

ankara yoga stüdyo, başkent yoga stüdyo, ankara yoga dersleri

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X