SURYA NAMASKAR/SUN SALUTATION/GÜNEŞİ SELAMLAMA DURUŞLARI

 • Asana Adı: Sun Salutation
 • Sanskritçe adı: Surya Namaskar
 • Anlamı: Güneşi Selamlama
 • Anatomik Odaklanma: Merkeze (merkezin odak noktası karın bölgesi ve göğüstür)

 Surya Namaskar,  7 Asana seti ve 5 Asana poz tekrarından oluşur (ilk 7 aşama + beş tekrarlama = 12 aşama).

Güne sabah erken saatlerde (05-06.00 arası) Surya Namaskar (Sun Salutation) yoga pozları ile mükemmel bir başlangıç yapılır. Surya Namaskar, kontrollü bir şekilde ritmik nefes alıp vererek yapılan 12 yoga pozu akışıdır. Surya Namaskar’ın her aşaması, vücudun farklı bölgelerine yarar sağlayacak şekilde tasarlanmıştır: her adım, kardiyovasküler sağlığımızı güçlendirebilir, kan dolaşımımızı iyileştirebilir, stresimizi yenmemize, esneklik ve güç kazanmanın yanı sıra vücudumuzu tazelememize yardımcı olur.

Surya Namaskar’ın Sağlığa Etkileri

Surya Namaskar’ın her aşamasının sağlığa farklı yararı vardır demiştik. Şimdi ayrıntılarıyla ele alalım:

 • Dengeyi arttırır, sindirimi düzenler.
 • Kollarınızı ve omuz kaslarınızı omurganızla birlikte uzatır, sırt ve kalçalardaki esnekliği artırır.
 • Omurga çalışmaları, el ve bilek kaslarını güçlendirir.
 • Kan dolaşımına yardımcı olur, karın kaslarını güçlendirir, sırt ve bacak kaslarını gerer, omur sinirlerini ve lenfatik sistemi uyarır.
 • Bacak ve kol kaslarını güçlendirir, boyun ve omuz bölgelerindeki esnekliği artırır,
 • Kol, omuz, boyun ve sırt kaslarını gerer, sırt kaslarını çalıştırır, boyun ve omuzdaki gerginliği rahatlatır.
 • Endokrin sisteminize faydalıdır. Endokrin bezlerinin düzgün çalışmasını sağlar (tiroid, paratiroid ve hipofiz bezlerinin yanı sıra adrenal bez, testis ve yumurtalıklar).
 • Stresi yönetmek ve depresyonu hafifletmek için mükemmel bir yoldur. İki poz seti yapılırken büyük ölçüde enerji harcanır, konsantre olmaya yardımcı olur ve pozları yapabilmek, büyük bir keyif verir.
 • Ayrıca kalori yakmanın en iyi yoludur. 30 dakika boyunca Surya Namaskar yapıldığında, 417 kalori yakılır. Obeziteden mustarip kişiler için en etkin ve basit duruşlardır.

Surya Namaskar’ın sadece gün ışığında yapılmasının Nedeni

Sun Salutation, 12 ila 15 dakikalık bir sürede 288 etkin yoga pozu yerine geçer! Çoğu kişinin, Surya Namaskar’ın güneşe ibadet etmek olduğunu düşünmesine rağmen, bunun dini bir yanı yoktur. Erken saatlerdeki güneşin doğuşu ve yükselişinin, bu saatlerde güneşte ultraviyole ışınları olmaması nedeniyle, vücuda pek çok yararı vardır.

Surya Namaskar Duruşları

Duruş 1

Ayakta durun ve her iki avucunuzu göğsünüzün önüne birlrştirin (Namaskar/Namaste’de olduğu gibi), gözlerinizi kapatın ve normal nefes alın.Duruş 2

Avuç içleri birbirine değecek ve üst kol içleriniz kulaklarınıza dokunacak şekilde, kollarınızı kaldırın, baş ve omuzlarınızı yavaşça ve karnınızı mümkün olduğunca gererek, geriye doğru iyice uzatın (eğer acemiyseniz, yapabildiğiniz kadar esnetin). Bu pozisyonda birkaç saniye nefesinizi tutun, sonra verin.Duruş 3

Öne doğru eğilin ve avuçlarınızı ayaklarınızın yanına yerleştirin. Alnınızla dizinize dokunmaya ve avuç içleri ile ayaklarınıza yaklaşmaya çalışın, derin bir nefes verin.Duruş 4

Bacağınızı bir adım geri çekin ve avuç içlerinizle yere sağlam bir şekilde basarak, diğer bacağınızı öne yerleştirin. Başınızı ve göğsünüzü kaldırın, nefes alın.

Duruş 5

Öndeki bacağınızı geriye, diğerinin yanına getirin ve her iki elinizle vücudunuzu şınav pozisyonunda destekleyerek, kalçanızı yukarı kaldırın ve nefesinizi boşaltın.

Duruş 6

Göğsünüzün yanına yerleştirdiğiniz avuçlarınızdan destek alarak dirseklerinizi yukarı doğru bükün ve dizlerinizi, göğsünüzü ve alnınızı yavaşça yerden kaldırırken, nefesinizi tutun.Duruş 7

Belinizi yere doğru indirmeye ve üst vücudunuzu yukarı kaldırmaya çalışın. Yukarı bakın ve kollarınızı düzleştirirken, yavaşça nefes alın.

Duruş 8

Kalçanızı kaldırın ve başınızı topuklarınızı görecek şekilde yere eğin. Bu pozisyon tam tersine çevrilmiş bir “V” gibidir. Nefes alın.

Duruş 9

Duruş 4’ü tekrar edin ve nefes alın.

Duruş 10

Bu duruş, 3. Duruşla aynıdır. Nefesinizi yavaşça verin.

Duruş 11

Bu poz, ikinci pozla aynıdır. Nefes alın.

Duruş 12

Bu duruş, Surya Namaskar’ın son adımıdır ve ilk adımın (Namaskar duruşu) tekrarıdır. Normal nefes alın.

BKZ:

SURYA NAMASKAR DURUŞLARI ANATOMİSİ

 

Anahtar terimler:

ankara yoga stüdyo, başkent yoga stüdyo, ankara yoga dersleri

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X