NAMASTE

“Namaste” sözcüğünü, Sanskrit dilinde (Hindistan’ da kullanılan yerel dil) “Nama” kökünden gelen “namas” eğilmek ve “te” eki sen, seni kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Namaste, bazen Namaskar ve Namaskaram olarak da söylenen, geleneksel bir Hindu saygı ve teşekkür selam, aynı zamanda bir sevgi ve saygı hareketidir. Bu hareket (namaste terimi değil), Güneydoğu Asya’nın Hint dinlerinin güçlü olduğu bölgelerinde de yaygın olarak, hem kutlamak hem de veda için kullanılır. Hinduizm’de, “içinizdeki ilahi olana boyun eğiyorum” anlamına gelir ve selamlama sözü olarak kullanılır. “Önünde saygı ile eğilmek, senin önünde eğilirim, selamlarım, saygılarımla” anlamlarını taşımaktadır. “Merhaba, güle güle, teşekkür ederim, vs…” benzeri birçok anlama gelmektedir. Kalbin selam verişidir. Farklı biçimlerde selamlama yapılmaktadır. (eller üçüncü göz hizasında veya göğüs hizasında, başın üstünde birleştirilerek)…Genellikle eller hafif bir yay şeklinde, avuç içleri birbirine bastırılmış, parmaklar yukarı dönük ve başparmaklar göğse yakın olarak söylenir. Bu jest AñjaliMudrā olarak adlandırılır. Bu bir Pranamasana‘dır (altı pranama formundan biridir).

Namaste, hareket yapılmadan da söylenebilir veya hareket, sözsüz bir şekilde gerçekleştirilebilir.Namaste kelimesinin gerçek anlamı “size boyun eğiyorum” veya “size doğru eğiliyorum” anlamına gelirken, Namaskar sözcüğü, “varoluşuna doğru eğiliyorum” anlamına gelir. Namaste bir hareket olarak, her bireyin içinde, kalp çakrasında bulunan “ilahi bir ateş” olduğu inancını sembolize eder. Bu hareket, bireyde var olan bir ruhun, diğerine verdiği bir cevaptır.Namaste veya namaskar, akraba, misafir veya yabancıya saygılı bir karşılama, kabul ve karşılama biçimi olarak da kullanılır. Bazı durumlarda da Namaste, bir kişi tarafından sunulan ya da yapılan yardım için şükranları ifade etmek ve diğer kişiye bu cömert iyiliği için teşekkür etmek üzere kullanılır.Namaskar, ayrıca tapınaklarda veya herhangi bir resmi Puja (ibadet) içinde kullanılan 16 upacharanın bir parçasıdır. Bir kişiden diğerine nezaket, onur ve misafirperverliği ifade eder, vedalarda da kullanılır.

Yoga derslerine katılanlar, derslerde öğretmenlerin ellerini bir araya getirip, gövdenin önüne veya iki gözün arasına (üçüncü göz) yerleştirip,“Namaste” dediğini görürler. Çoğu modern yoga öğretmeni, namaste kelimesinin “içimdeki ışık içinizdeki ışığı onurlandırıyor” veya “iç tanrısallığınız içsel tanrısallığı tanıyor”gibi bir anlam ifade ettiğine inanıyor olsa da, kelimenin tam anlamı “sana boyun eğiyorum”dur.Genç bir kişi sizi namaste ile selamlıyorsa, “NamasteKhushRaho (Mutlu olun)”diyerek yanıt verebilirsiniz. Bunu söylerken, ellerinizi kullanabilir veya başınızı hafifçe eğebilirsiniz.

 

Anahtar terimler:

ankara yoga stüdyo, başkent yoga stüdyo, ankara yoga dersleri

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X