MARICHYASANA 1 / SAGE TWİST POSE / IŞIK KÜMESİ DURUŞU

Marichi, babası Brahma’nın Hindu mitolojisine göre bu Evrenin Yaratıcısı olduğu bir bilge idi. Sanskritçe’de Marichi, ışık ışını anlamına gelir. Marichyasana, adını bilge Marichi’den alır ve Marichyasana, bu duruşun birçok varyasyonuyla Ashtanga Yoga’daki birincil serinin bir parçası olarak kabul edilir. Marichyasana 1’i, daha ileri katlanma ve bükülmeyi içeren duruşun 2, 3 ve 4 varyasyonları izler.

Marichyasana 1 oturarak öne doğru eğilme duruşu ve aynı zamanda uylukları karın bölgesine yaklaştırırken, arkadan birbirine kenetlenmiş bileklerin kavrayışı içinde bir bükülme halinde sıkıca tutan bağlayıcı bir duruştur.

Oturarak omurga döndürme, oturarak omurga bükülme varyasyonları bu duruştan türetilebileceğinden, bir temel duruş olarak kabul edilir.

Marichyasana 1 duruşu, kollar ve omuzlar, alt sırt, üst sırt, karın, diz arkası kirişleri, kalça, boyun kaslarına fayda sağlar. Sırt, omuz ve diz kirişlerinde esnekliği artırır. Karın organlarını uyarır. Sindirimi iyileştirir.

Fiziksel faydalarının yanı sıra öne doğru kıvrılma veya bükülme içerdiğinden, zihin ve beden için sakinleştirici bir duruş olarak kabul edilir. Varyasyonları, fiziksel ve zihinsel faydaları nedeniyle çeşitli yoga stilleri arasında da popülerdir.

Kontrendikasyonlar ve Dikkat Edilecek Noktalar

Herhangi bir hamstring (hamstring kasları, bacağınızın arka kısmında, diz kapağınızın hemen üstünden kalçanıza kadar uzanan bölgede bulunan üç kasın oluşturduğu gruptur. Bu kaslar, bacağınızı vücudunuzun önüne atmanıza ve diz çökmenize yaramaktadır), omuz veya sırt yaralanması varsa duruşu yapmayın.

Bel problemleriniz varsa özel dikkat gösterin. Belki dizlerinizi bükerek veya katlanmış bir battaniye ile destekleyerek, kalça altını yükseltip oturarak yumuşak ve düzenli bir şekilde öne doğru eğilme seçmeniz veya sırtınızın nasıl hissettiğine bağlı olarak öne doğru bükülmeleri uygulamanız daha iyi olabilir.

Astım ve İshal rahatsızlıklarında duruşu yapmayın.

Yeni başlayanlar için ipuçları

Her iki oturma kemiğini de destekleyerek öne daha rahat eğilmeniz için bir blok veya katlanmış bir battaniyenin üzerine oturun.

Ellerinizi birbirine kenetleme sırasında omuzlarınız zorlanıyorsa, bir kemerden destek alabilirsiniz.

Kasıklardaki gerginlik nedeniyle, yeni başlayanlar bükülmüş diz uyluğunu gövdenin yan tarafına yakın tutmakta zorluk çekerler. Bu, kaval kemiğinin koltuk altına girmesini ve kolu bacağın etrafına sarmayı zorlaştırır. Duruş hazırlığı için kolu öne doğru getirirken, bükülmüş diz kemiğini karşı taraftaki elinizle kavrayın ve uyluğu yan gövdeye doğru çekin.

Hazırlık Duruşları

Ardha Baddha Padma Pashcimottanasana

Baddha Konasana

Janu Sirsasana

Siddhasana veya Sukhasana

Supta Virasana

Supta Baddha Konasana

Supta Padangusthasana

Paschimottanasana

Uttanasana

Utthita Parsvottanasana

Virasana

 

Takip Duruşları

Upavistha Konasana
Paschimottanasana

 

MARICHYASANA 1 UYGULAMA AŞAMALARI:

1.Aşama

Kalça üstüne oturup, bacakları öne doğru uzatın. Omurga uzun kalça altına bir destek alabilirsiniz.

2.Aşama

Sağ dizinizi bükün ve mümkün olduğu kadar sağ topuğu oturma kemiğine yakın getirin. Sağ ayak tabanı yerde, sol bacak düz, sol diz ve sol ayak parmaklarını kendinize doğru çekin. Sol ayak parmakları flex. Sol bacak güçlü ve aktif.

3.Aşama

Nefes alırken iki elinizi de gökyüzüne doğru kaldırın ve sağ bacağınızın bükülü iç kısmından, nefes vererek ve öne doğru kalçadan katlanın.

4.Aşama

Sağ omuzu sağ dizinizin hemen önünde tutmaya çalışabildiğiniz kadar tutup, öne doğru uzanın.

  1. Aşama

Sağ kolunuzu içe doğru çevirip, avuç içi arkaya doğru olarak sağ bacağınızın etrafından sarılın. Sağ bacak gövdenize sarılsın.

  1. Aşama

Sol kolunuzu da arkanızdan uzatarak, sağ el parmaklarınıza uzanın.

  1. Aşama

Parmaklarınızı birleştirin veya ulaşabiliyorsanız – sol elinizi sağ bileğinizin etrafında sıkın.

  1. Aşama

Derin bir nefes alın, yukarı bakın ve göğsünüzü hafifçe kaldırın. Nefes verirken öne doğru katlanın (göbek sol uyluğa doğru). Üst vücut enerjiniz sol ayağınıza ulaşan başınızın tepesinden ateşlenir ve bu da omurganızı uzatır. 5 nefes ya da 30 saniye ile bir dakika arasında duruşta kalın, sonra nefes alırken yukarı çıkın. Aynı süre boyunca diğer tarafta tekrarlayın.

 

Duruşu Derinleştirin

Tam duruşa girdikten sonra, ellerinizi gövdeden geriye doğru uzatarak ve dirseklerinizi biraz düzelterek, omuzlar ve göğüsteki gerginliği artırabilir ve ön gövdeyi daha da uzatabilirsiniz.

 

Anahtar terimler:

ankara yoga stüdyo, başkent yoga stüdyo, ankara yoga dersleri

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X